Baltų vienybės dienos

 

Paskutinę rugsėjo savaitę mūsų mokykloje - Vaiko raidos centro ligoninėje, Vilniaus Psichiatrijos ligoninės vaikų ir paauglių skyriuje, Priklausomybės ligų vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriuje – minint Baltų vienybės dieną vyko tarptautinio projekto „BALTŲ LITERATŪROS SAVAITĖ“ renginiai.  Surengėme tris popietes, skirtas Baltų vienybės dienai paminėti. Jų metu mokiniai pasakojo, ką patys žino apie baltus, apie mūsų kaimynę Latviją, latvių kalbą, klausėsi latviškų tekstų.

Vilniaus respublikinės psichiatrijos ligoninės vaikų skyriuje vyko rytmetis, skirtas gilesniam latvių kalbos pažinimui, pokalbiui apie pažintas Latvijos vietas. Grožėjomės latvių kalbos žodžiais, lyginome juos su lietuvių kalbos žodžiais, klausėme latviškų dainų. Mokiniai, klausydamiesi I.Zieduonio pasakos apie pilką spalvą, spalvino nuostabius ornamentus. Jais grožėjomės, kalbėjomės apie tai, kas gi būtų, jei iš mūsų gyvenimo dingtų pilka spalva. Ar bematytume visas kitas?

Edukaciniame renginyje „Baltų vienybės diena ir rudens lygė“ Vaiko raidos centre mokiniai turėjo galimybę praplėsti savo akiratį susiedami lietuvių ir latvių istorinę, geografinę, tradicijų ir papročių bendrystę. Prisimintas Saulės mūšis, paminėti Baltų vienybės dienos paskelbimo metai, pateiktas mokslinio baltų termino aiškinimas. Daug bendrų istorinių išgyvenimų teko patirti lietuviams ir latviams ginant savo žmonių gyvybes ir protėvių žemes. Baltų vienybės simbolis – ugnis – primena, kad baltų gentys signaliniais laužais kažkada įspėdavo viena kitą apie artėjantį priešą. Kartu rugsėjo 22 diena – astronominio rudens slenkstis, kai diena susilygina su naktimi. Sukdami Žemės ir Saulės modelį, vaikai stebėjo, kaip skirtingais metų laikais keičiasi mūsų geografinei teritorijai tenkantis Saulės apšvietimas. Nuo seno lietuviai ir latviai, atšventę lygiadienį, padėkodavo dievams už subrandintą derlių, tai apdainuodavo dainose. Lietuvių ir latvių kalbų panašumu mokiniai įsitikino kūrybinėse dirbtuvėse, kai iš gamtinės medžiagos sukūrę gyvūnų paveikslus, ieškojo gyvūno pavadinimo latvių kalba. Įdomu buvo išgirsti ir šių latviškų žodžių skambesį.

Baltų vienybės dieną Respublikiniame priklausomybės ligų vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriuje mokiniai skaitė tekstus latvių kalba, susipažino su latviškais žodžiais, lygino panašumus ir skirtumus, dalis žodžių suteikė viltį, kad išmokti latvių kalbos galima labai greitai...Deja, susipažinus su kita žodžių grupe, visi suprato, kad kaip ir kiekvienos kalbos reikėtų mokytis kantriai ir nuosekliai. Pirmoji pažintis su latvių kalba – nauji žodžiai, gražiai skambantys tekstai ir dainos pakėlė nuotaiką, įkvėpė norą labiau pasigilinti į kaimynų kalbą. Smagiai nusiteikę mokiniai pritarė, kad minėtas renginys turi tapti tradiciniu Centre.

Esame dėkingi projekto organizatoriui, partneriams ir rėmėjams:

Projekto organizatorius:

Vytauto Didžiojo universitetas: https://www.vdu.lt/lt/

Projekto partneriai:

Asociacija „Lietuvos ir Latvijos forumas“

Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje: https://www2.mfa.gov.lv/vilnius/aktualitates

Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje: https://lv.mfa.lt/lv/lt/

Zieduonio muziejus: https://www.ziedonamuzejs.lv/lv

Projekto rėmėjai:

Projekto rėmėjai:

Kavos Draugas: https://www.kavosdraugas.lt/

Glasses on: https://glasseson.lt/

Lonas: https://www.lonas.lt/lt/

Sapiegos klinika: https://www.sapiegosklinika.lt/

 

2023 rugsėjo pabaigoje, Baltų vienybės dieną, vyko tarptautinio projekto „BALTŲ LITERATŪROS SAVAITĖ“ renginiai. Mūsų mokyklos mokiniai ir mokytojai taipgi jame dalyvavo. Šią savaitę mus pasiekė malonios dovanos - knygos. Nuoširdžiai dėkojame:

Projekto organizatoriui:

Vytauto Didžiojo universitetui

Projekto partneriams:

Asociacijai „Lietuvos ir Latvijos forumas“

Latvijos Respublikos ambasadai Lietuvoje

Lietuvos Respublikos ambasadai Latvijoje

Zieduonio muziejui

Projekto rėmėjams:

Kavos Draugas, Glasses on, Lonas, Sapiegos klinikai.

 

Atnaujinta: 2024-10-18
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Pamokų laikas
2. 08.55 – 09.40
  • 1. 08.00 – 08.45
  • 2. 08.55 – 09.40
  • 3. 09.50 – 10.35
  • 4. 11.05 – 11.50
  • 5. 12.00 – 12.45
  • 6. 12.55 – 13.40
  • 7. 13.50 – 14.35
  • 8. 14.45 – 15.30