Aktualijos

Dabarties darbai ir ateities iššūkiai

 

Dabarties darbai ir ateities iššūkiai

 

Gerb. mokyklų vadovai,  

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki naujų mokslo metų, noriu parašyti Jums apie artimiausius iššūkius.

Visų pirma, tikiuosi, kad rengiantis naujiems iššūkiams rasite laiko ir pailsėti. To nuoširdžiai linkiu. Visgi laikai neramūs, o kartu su Jumis mes esame priešakinėse linijose tinkamai pasiruošti ugdymui nuo rugsėjo pirmosios. Turiu tris dalykus, kuriuos noriu Jums pasakyti.

Pradėsiu nuo nuotolinio ugdymo. Pirmiausiai, atsižvelgiant į dabartines aktualijas ir blogėjančias tendencijas, būtina pasirengti tam, kad ugdymas nuotoliniu būdu vėl gali tapti būtinybe. Svarbu, kad kiekviena ugdymo įstaiga, prasidėjus naujiems mokslo metams, būtų pilnai pasirengusi dirbti vienoje Virtualioje mokymosi aplinkoje (VMA). Vilniaus miesto savivaldybė mokykloms siūlo naudoti vieningą mokymosi aplinką, kuri turėtų pakankamai funkcionalumų užtikrinant reikalingą abipusį mokinių ir mokytojų ryšį. Trys VMA, kurios yra nemokamos ir funkcionalios:

  1. GOOGLE G SUITE FOR EDUCATION G Suite for Education yra nemokama. Mokama yra tik G Suite for Education Enterprise versija, kurios vienas esminių privalumų yra galimybė įrašinėti ir G Drive saugoti vaizdo skambučių įrašus. Pagrindinės funkcijos, kuriomis naudojosi ugdymo įstaigos lieka. Mokyklos, kurios registravosi per VMSA ir naudojasi google@vilnius.eu suteiktu domenu, ir teikia bendrąjį ugdymą, paslauga naudojasi nemokamai. G Suite for Education apima plačiai naudojamus instrumentus nuo (Gmail, Docs, Slides, Sheets, Forms) bei specialiai švietimui pritaikytą „Classroom“ ir komunikacijos platformą „Hangouts”. „Classroom” yra naujas „Google Apps for Education“ įrankis, kurį naudodami pedagogai gali greitai kurti ir planuoti užduotis, pateikti įvertinimus, efektyviai bendrauti su ugdytiniais. Mokiniai gali naudoti „Classroom“ ir atlikti užduotis „Google“ diske, jas užbaigti bei pateikti ir tiesiogiai bendrauti su pedagogais bei bendramoksliais.

     

  2. MICROSOFT OFFICE 365 Education apima Microsoft programas (Word, Excel, Word, Excel, PowerPoint, OneNote), su komunikacijos platforma Microsoft Teams ir papildomomis funkcijomis, pritaikytomis švietimui. Šios platformos pagrindinė versija švietimui visada yra nemokama. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija per emokykla.lt visiems Lietuvos mokytojams ir mokiniams yra sukūrusi nuasmenintas Microsoft 365 paskyras (pridedu instrukciją kaip prisijungti prie office.com ir naudotis visu Microsoft 365 paketu). Per emokykla.lt vartotojai gauną ministerijos nupirktą Microsoft 365 A3 licenciją + Minecraft: Education Edition (Ši versija nupirkta iki 2023 metų, jeigu ŠMSM nuspręstu nebepirkti mokamos versijos, mokyklos galės toliau naudotis nemokamu planu be instaliuojamų programų). Microsoft Office 365 A1 planas yra visada nemokamas, paketą sudaro internetinė „Office“ versija su el. pašto, vaizdo konferencijų funkcijomis, pritaikyta komandiniam klasės darbui naudojant „Microsoft Teams“, taip pat atitikties užtikrinimo įrankiai ir informacijos apsauga. Detalią informaciją rasite čia

     

  3. MOODLE – plačiai pasaulyje naudojama nemokama mokymosi aplinka. Su įvairiapusiškai administruojama Moodle aplinka galima sukurti dinamiškus kursus, pritaikyti juos savo poreikiams, talpinti dokumentus, vaizdo ar kitą mokymo medžiagą, sekti bei analizuoti pasiekimus ir pažangą. Ši VMA neturi vaizdo komunikacijai skirto įrankio, todėl reikėtų derinti šią funkciją su pasirinkta viena iš programėlių pvz: ZOOM. Moodle mokykloms, pagal Up2U projektą sukūrė ir nemokamai teikia KTU kartu su LITNEThttps://mokymai.vma.lm.lt/

     

Tikimės, kad Jūs jau esate apsisprendę dėl VMA ir užtikrinsite, kad visi įstaigos pedagogai įvaldė/ įvaldys pasirinktą mokymosi aplinką bei 2020–2021 mokslo metų pradžiai bus pasiruošę sklandžiai dirbti nuotoliniu būdu.

Vilniaus švietimo pažangos centras (VŠPC), per šį laikotarpį, vedė virš 30 mokymų, skirtų VMA perpratimui. Mokymuose dalyvavo registruotų virš 3 000 Vilniaus mokytojų (virš 10 000 mokymus peržiūrėjo internete), todėl tikėtina, kad daugelyje įstaigų yra kolegos, kurie gali konsultuoti kuriant individualias paskyras ar kursus. Norintiems tobulintis ar nespėjusiems sudalyvauti, VŠPC planuoja papildomai organizuoti mokymus rugpjūčio 24-30 dienomis. Praktika rodo, kad efektyviausia mokytis visai ugdymo įstaigos komandai drauge. Sekite naujienas: https://www.svietimopazanga.lt/

Antra, jau siunčiau Jums mūsų sprendimą dėl mokyklų erdvių, ir ypač sporto erdvių lauke, atvėrimo visuomenei vasarą. Daugelis iš Jūsų čia puikiai ir kūrybiškai padirbėjo, kai kam tai trukdo padaryti objektyvios priežastys, tačiau vis dar pasiekia informacija dėl problemiškų situacijų. Atidžiai stebiu situaciją visose mokyklose ir raginu iki kitos savaitės iki galo visiškai išspręsti šį klausimą. Prioritetas yra visiškai atverti lauko erdves ir tai daryti normaliomis valandomis iki vakaro, vidurdienį skirti vos 3 valandas atveriant vartelius į stadioną indikuoja netinkamą požiūrį ir mokyklų nenorą bendradarbiauti. Skiriu savaitę laiko šiai situacijai ištaisyti, po to inicijuosiu viešą kreipimąsi į atskiras mokyklas.

Trečia, primenu Tarybos sprendimą dėl sistemos „Aktyvus Vilnius“, pagal kurią iki liepos 31 dienos visos mokyklos turi būti suvedusios visas patalpas, jas įkainojusios, apsirašiusios ir pan. Nuoširdžiai raginu negaišti ir sutvarkyti visus šiuos niuansus, nes rudenį gali reikėtų spręsti svarbesnius klausimus. Tarybos sprendimas priimtas, jis koreguojamas nebus, todėl tvarką planuojame tikrai paleisti į gyvenimą.

 

Linkiu supratimo ir stiprybės Jums,

pagarbiai

Vytautas Mitalas

Mero pavaduotojas

Vilniaus miesto savivaldybė
Ankstesni įrašai